dylatacja czasu

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
WSikorski
Posty: 4

dylatacja czasu

Post#1 » 23 wrz 2011, pt, 14:31

Zastanawiałem się ostatnio nad kwestią dylatacji czasu. Zadałem sobie pytanie czy napewno czas jest zależny od prędkości, którą porusza się dany obiekt.
Rozważmy eksperyment.
Wysyłamy w kosmos rakietę, która porusza się z prędkością bliską c. W rakiecie umieszczamy dokładny zegar. Drugi zostawiamy na ziemi. Po powrocie rakiety okazuje się, że zegary wskazują różny czas. Pierwsza myśl jaka przychodzi obserwatorowi to taka, że w rakiecie czas płynął wolniej, ale czy ten wniosek jest właściwy. Pamiętajmy, że pomiar czasu dokonujemy pośrednio poprzez zliczanie cykli jakiegoś zjawiska którego znamy dokładny czas i które jest bardzo powtarzalne. Dla uproszczenia możemy to opisać wzorem t=s/v. Patrząc na ten wzór możemy stwierdzić, że pomiar może zafałszować zmiana predkości zjawiska lub zmiana drogi. Załóżmy, że droga się nie zmienia, ale brak zmiany prędkości nie jest już taki oczywisty a wręcz pewny. Rozpatrzmy poruszający się z prędkością c atom wodoru. Jadro + elektron. W normalnych warunkach elektron krąży wokół jądra. Jeśli jądro porusza się z prędkością c to elektron w zasadzie nie może się poruszać w przeciwnym razie jego prędkość przekraczałaby c. Innymi słowy chciałem wskazać, że tak naprawdę nie dochodzi do dylatacji czasu ale do zmiany prędkości cząstek składowych danego poruszającego się ukladu odniesienia (obiektu). Przy prędkości c ruch całkowicie zanika. Obiekt jest niejako zamrożony co prowadzi do złudzenia zatrzymania czasu.

TAKITAM
Posty: 7

Post#2 » 06 paź 2011, czw, 01:18

Przy predkości swiatla ruch zanika, swiatło jak wiadomo jest nośnikiem tego co widzimy. Powyżej tej pretkości ruch cząsteczek może dalej istnieć (zwany energią), tego nie widac ale można odczuć. Kiedy prędkość zamienia się w energię?

TAKITAM
Posty: 7

Post#3 » 17 kwie 2012, wt, 01:28

Może ktoś ten bełkot napisze po Polsku bo tylko w takim rozumiem. Czas to przesuniecie masy conajmniej w 3d względem punktu odniesienia. Jeżeli punkt odniesienia dla wszystkich obserwatorów jest taki sam to czas "przesunięcia materii" płynie równolegle dla nich wszystkich. Jeżeli któryś z obserwatorów w pstaci ludzkiego oka jest bliżej lub dalej poruszającego się obiektu to czas powinien być skorygowany o dystans od 0 punktu obserwacji pozostałych obserwatorów o prędkość światła jako nośnik dla ludzkiego oka.
Podsumowanie, fizyka to nauka której do końca nie rozumiemy do dzisiaj bo czytamy a nie myślimy.

TAKITAM
Posty: 7

Post#4 » 17 kwie 2012, wt, 01:56

TAKITAM pisze:Może ktoś ten bełkot napisze po Polsku bo tylko w takim rozumiem. Czas to przesuniecie masy conajmniej w 3d względem punktu odniesienia. Jeżeli punkt odniesienia dla wszystkich obserwatorów jest taki sam to czas "przesunięcia materii" płynie równolegle dla nich wszystkich. Jeżeli któryś z obserwatorów w pstaci ludzkiego oka jest bliżej lub dalej poruszającego się obiektu to czas powinien być skorygowany o dystans od 0 punktu obserwacji pozostałych obserwatorów o prędkość światła jako nośnik dla ludzkiego oka, dylatacja czasu. Zegary atomowe bazują na drganiu atomu, drganie atomu w polu grawitacyjnym ziemi moze byc inne niz drganie w grawitacji układu słonecznego.
Podsumowanie, fizyka to nauka której do końca nie rozumiemy do dzisiaj bo czytamy a nie myślimy.

Pilsvanpolen
Posty: 4

Re: dylatacja czasu

Post#5 » 12 lip 2012, czw, 23:54

Cy Ty to sam wymyśliłeś. PRzede wszystkim zastanawia mnie kwestia,że założmy ta droga się nie zmienia, ale brak zmiany prędkości już nie jest taki oczywsity bo? Mają nitro? Rozumiem, żę droga musi się zmianić omijają pewnie jakieś przeszkody nie wnikam. A skoro coś omijają to muszą zmieniać prędkość. Chyba że mają takie systemy pomiarowe, które pozwolą im ominąć przeszkodę bez zmiany prędkości. Więc pytanie jest naprawdę mało logiczne

Wróć do „Nauki ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości