Czas karłów

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
Ireneusz Cwirko
Posty: 48

Czas karłów

Post#1 » 09 mar 2010, wt, 23:53

Od jakiegoś czasu pojawiają się prace zajmujące się zmianami wielkości osobniczej w populacji organizmów z opływem czasu. Przykładem może być ten artykuł o zmniejszaniu się wielkości owiec:

http://www.sciencenews.org/view/generic ... inks_sheep

czy tez ten o zmniejszaniu się wielkości ryb w rzekach Francji:

http://www.cemagref.fr/Informations/Pre ... issons.htm

albo notatka w prasie niemieckiej

http://www.focus.de/wissen/wissenschaft ... 18404.html

W obu pracach autorzy dopatrują się w efekcie karłowacenia organizmów wpływu ocieplenia klimatu. Przy czym obserwowana tendencja zaznacza się nie tylko na tych przykładach ale wydaje się obejmować wszystkie organizmy żywe.
Ta interpretacja wydawała by się do przyjęcia, gdyby nie ciekawy eksperyment który przeprowadzili Chuan Kai Ho, Steven C. Pennings, i Thomas H. Carefoot
Orgilalny artykuł można znaleźć pod tym linkiem

http://www.journals.uchicago.edu/doi/abs/10.1086/649583

a streszczenie tutaj:

http://www.terradaily.com/reports/Bette ... r_999.html

Nasuwa się pytanie czy proponowana bezpośrednia zależność pomiędzy wielkością organizmów a zmianami klimatycznymi daje się w aspekcie wyników pracy Chuan Kai Ho uzasadnić.
Moim zdaniem zmiany wielkości organizmów w ostatnich dziesięcioleciach są rezultatem działania innych czynników.
Żeby to zrozumieć proponuje zapoznać się z moim postem „O przyczynach niestabilności masy wzorca kilograma”
Oczywiście zaraz padnie pytanie co ma wspólnego wzorzec kilograma z ciężarem owieczek. W gruncie rzeczy odpowiedz jest prosta.
Przyczyna leży w zmianach wartości Stałej Grawitacji. W czasach w których SG rośnie, w trakcie przejść fazowych ale także w trakcie reakcji chemicznych atomy uczestniczące w tych reakcjach zostają mocniej związane ze sobą, inaczej mówiąc ich wzajemna odległość jest mniejsza. To dotyczy w takim samym stopniu procesu syntezy białek czy tez innych związków organicznych a w związku z tym także RNA.

Łańcuchy cząsteczek kwasów nukleinowych zwanych nukleotydami zostają w takich warunkach ściślej związane i powstała cząsteczka jest odpowiednio mniejsza. Zadaniem RNA jest w pierwszym rzędzie synteza białek w organizmie a w związku z tym wytwarzane białka będą objętościowo odpowiednio mniejsze, szczególnie ze po ich syntezie ulegają one jeszcze dodatkowej przestrzennej modyfikacji. Ponieważ białka stanowią podstawowy budulec komórek organizmów, zmniejszenie wielkości cząstek białek musi spowodować odpowiednio zmniejszenie wielkości samych organizmów. W czasach o mniejszej wartości SG tak jak np. w trakcie zlodowaceń plejstoceńskich organizmy żywe były większe niezależnie od tego w jakiej strefie klimatycznej żyły.
To tłumaczy tez dla czego wielkość organizmów tego samego gatunku rośnie wraz z szerokością geograficzna regionu w którym on żyje. I tutaj dopiero pojawia się wpływ temperatury. Temperatura jest w tym przypadku elementem wskazującym wielkość oscylacji molekuł substancji organicznych a tym samym Tla Grawitacyjnego. Czym niższa SG tym niższa temperatura a tym samym tym słabsze oscylacje atomów wchodzących w skład tych cząsteczek.. To oznacza ze będą one w trakcie syntezy substancji organicznych a w szczególności białek luźniej ze sobą związane, a co za tym idzie objętość cząsteczek substancji organicznych będzie odpowiednio większa.

Jeśli teraz użyjemy pokarmu roślinnego z polarnych rejonów kuli ziemskiej do karmienia zwierząt doświadczalnych to odpowiednio większe cząsteczki białek z tego pożywienia będą przyswajane i wbudowane w komórki tego organizmu w trakcie jego wzrostu z takim skutkiem ze ten organizm osiągnie odpowiednio większa wielkość.
Reasumując przyrost Stałej Grawitacji prowadzi do zmniejszenia wielkości organizmów żywych. A drugi to ze wielkość wartości pomiarów Stałej Grawitacji jest zależna od szerokości geograficznej stacji pomiarowej i jej położenia w stosunku do ekliptyki okładu słonecznego.

Wróć do „Nauki ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron